Ulga na robotyzację (CIT i PIT)
Chcesz zwiększyć produktywność i konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa na rynku dzięki robotyzacji i szukasz sposobu na minimalizację nakładów inwestycyjnych? Skorzystaj z podatkowego wsparcia na zakup robota przemysłowego i oszczędź aż do 150% wydatków poniesionych na robotyzację. Sprawdź, jak działa ulga na robotyzację (CIT i PIT).
Dla kogo?
- Dla małych, średnich i dużych firm – z ulgi na robotyzację mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą bez względu na wielkość firmy.
- W przypadku rozliczeń PIT ulga dotyczy tylko podatników rozliczających się według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.
- W przypadku rozliczeń CIT z ulgi na robotyzację mogą skorzystać podmioty uzyskujące przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych oraz rozliczające się na zasadach ogólnych.
- Wyłączone z ulgi są podmioty, które prowadzą działania objęte unijnym handlem przydziałami emisji gazów cieplarnianych lub są związane z wydobyciem, magazynowaniem, przeróbką, dystrybucją paliw kopalnych czy działaniem składowisk odpadów, spalarni odpadów lub instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.
Ulga na robotyzację CIT/PIT – zasada odliczenia
- Ulga pozwala dokonać dodatkowego odliczenia od dochodu, czyli podstawy opodatkowania, 50% kosztów uzyskania przychodów z danego roku podatkowego poniesionych na robotyzację.
- Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć kwoty dochodu.
- W praktyce w podatku można rozliczyć aż 150% kosztów: 100% w ramach kosztów uzyskania przychodu oraz dodatkowo 50% w ramach ulgi.
- Ulga jest czasowa. Koszty można odliczyć w latach 2022-2026.
- W sytuacji gdy w danym roku podatkowym przedsiębiorca poniósł stratę, dochód jest niższy niż kwota przysługującego odliczenia lub nie udało się odliczyć wszystkich kosztów, koszty mogą być odliczane w kolejnym roku (do 6 kolejnych lat podatkowych).
- Pamiętaj, w uldze na robotyzację odliczysz tylko te koszty, które nie zostały zwrócone. Jeśli więc sprzedajesz roboty lub oprogramowanie podlegające uldze, należy zwiększyć podstawę opodatkowania o kwotę wcześniejszych odliczeń.
Jakie koszty kwalifikowane możesz rozliczyć?
- Koszt nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych (definicję produktu uznanego za robota przemysłowego i jego zastosowań precyzuje art. 52jb ustawy o PIT oraz art. 38eb ustawy o CIT).
- Koszt zakupu fabrycznie nowych maszyn i urządzeń peryferyjnych, które są funkcjonalnie związane z robotami, czyli umożliwiają ich pracę (np. tory jezdne, pozycjonery, nastawniki, stacje ładowania), a także zapewniają bezpieczeństwo pracowników (np. czujniki, sterowniki, przekaźniki, zamki bezpieczeństwa, ogrodzenia, osłony, kurtyny świetlne, skanery obszarowe).
- Koszt zakupu urządzeń i systemów do zdalnego sterowania, diagnozowania, monitorowania, serwisowania robotów przemysłowych.
- Koszty oprogramowania, patentów, licencji – elementów niezbędnych do uruchomienia i korzystania z wymienionych urządzeń.
- Koszty szkoleń pracowników z obsługi robotów przemysłowych.
- Opłaty leasingowe dotyczące robotów przemysłowych i innych wymienionych przez ustawodawcę środków trwałych, jeśli po okresie umowy leasingowej własność przejdzie na osobę korzystającą.
Podstawa prawna
Więcej szczegółów dotyczących ulgi na robotyzację CIT/PIT znajdziesz w: art. 52jb ustawy o PIT oraz art. 38eb ustawy o CIT.
Zamów robota i usprawnij produkcję z Proskill Robots
- Zrobimy audyt
- Wybierzemy roboty
- Przeszkolimy zespół
- Zagwarantujemy serwis 24/7